-
Bevezető
Az Interneten, útleírásokban, prospektusokban, rengeteg információ található Thaiföldről, Phuketről. Kérdés csak az, hogy ezek az infók mennyire vannak segítségükre a turistáknak?! Például az, hogy Bangkokban hány ember él vagy éppen az, hogy Phuket hány négyzetkilométer biztosan érdekes adatok csak hát egy ideérkező család első napjaiban semmiféle rutint nem fog jelenteni. Legfontosabb tudatnom, hogy egy teljesen más világban vagytok, teljesen más normák szerint élnek az emberek és teljesen máshogy gondolkodnak! Éppen ezért a Thaiföldi Magyar centrum megpróbál egy igen széles skálán belemenni olyan dolgokba, amik az alapvető kérdésektől kezdve a legmélyebb berkekig kimerítenek majd mindent. A sorokat személy szerint jómagam Robi írom. Nem mondom feltétlen azt, hogy 18 éven felülieknek ajánlott, de a valóság bemutatására sajnos szükség van a már közismert kissé szabad szájú, szókimondó stílusomra. Szögletes, sértődékeny, földhözragadt személyek még most időben visszaléphetnek, mondjuk a programok gombra! Ennek az oldalnak a megírása sok időt fog igénybe venni és valószínűleg soha sem lesz kész teljesen, mert mindig adódik új kérdés.
-
Eddig megválaszolt kérdések:
WC. és higiénia, Oltás.Gyógyszerek.Biztosítás. Érintgetés, tapogatás, puszik. Udvarlás, jelek, gondolatok, figyelmesség. Köztudtban elterjedt téves információk. Tengerpartok, hullámok, áramlatok és piros zászlók. Étkezési szokások, furcsaságok, érdekességek, thai kifőzdékben éttermekben. Borravaló. Egyszerű baleset. Ütközéses baleset thai személlyel. Ütközés másik turistával. Kinek ajánljuk a thaiföldi nyaralást és kinek nem. Időjárás. Hozott pénz, bankkártya, pénzváltás. Bizalmatlanság. Gekkó a szobában. Költőpénz, költségek. Piacok. Mosodák. Túl-vállat nyaralások. Vízumok. Víza-Run. Bangkoki repülőterek, tippek, átjutás, árak. Bangkoki városnézés, szállás, reptéri transzfer, programok, idegenvezetés magyarul.megválaszolásra, megírásra került. Görgess lejjebb és keresd az alcímeket!
-
WC. és Higiénia
Az európai ember higiénikusnak gondolja magát a thaiföldi normákhoz és emberekhez képest. Most sokan bólogattok, de mindjárt nem fogtok. Az ideérkező turisták 99 % - a, mély ledöbbenéssel veszi tudomásul, hogy csak miattuk tartunk WC papírt. Tehát ez egy igen szükséges és fontos dolog, hogy nagy WC-zés után papírt használ az európai. Innen már tényleg csak egy lépés a lefekvés előtti hónaljpapír, valamint a láb és suna-papír. Most tartunk ott, hogy a 99 % európai ezt mondja: A WC papír az normális, de többi az hülyeség! Tehát pont az a papír normális, ami esetében legindokoltabb lenne valami más, hogy ne húzzuk már rá a gatyát egy ilyen félkésznek sem mondható hátsóra. Vajon mi lehet ez a valami más? ..és most csodálkozzon az európai! Ezt a thai már 1000 éve megfejtette és használja. Úgy hívják, hogy víz és szappan. Thaiföldön minden WC mellett ott a víz. Szegényesebb helyeken kis csempézett medencében, tetején úszó tiszta tálkával. Minden thai és itt élő ember tudja, hogy ebbe a vízbe nem mossa bele még a kezét sem, hanem csak merít és önt. Jobb helyeken pedig minden WC-hez jár egy kis zuhany, sőt közvetlen mellette a folyékonyszappan-adagoló. Ezen a kézi zuhanyfejen van egy nyomás szabályozására alkalmas kis kar. Folyamat a következő. Hátulról (mert elölről nem fog menni) a nagyobb nyomással tisztára öblítjük a testrést, már most befejezhetnénk a folyamatot, hiszen már a vízsugártól tisztább a felület, mint a papírral való pólusokba glettelt majsz után. De ezt folytathatjuk tovább úgy, hogy nyomjuk másik kezünkbe a folyékony szappant és nem csak tisztára, hanem jó illatúra is varázsoljuk a hátsónkat. Ezek után már csak egy törölköző (vagy most jöhet a papír) és száraz, tiszta hátsónkra felhúzhatjuk a nadrágot! Senkinek sem kell átállnia a thai normára, de minden esetre érdemes átértékelni és elgondolkodni a sorokon. Már csak azért is mert a mosodás ismerősök egybehangzó véleménye, hogy: csak a turista gatya „sárkányos”!
-
Oltás
Naponta érkező kérdések ezek. Megválaszolásában minden leszek csak szimpatikus srác nem a magyar egészségügy szemében. De mint a bevezetőben említettem, nem is ez a célom, hanem hogy olyan dolgokról beszéljek, amik a Te nyaralásodban hasznosak lehetnek. Kezdjük az oltással. Milyen furcsa az, hogy minden orvos óvva inti a turistákat, hogy oltások nélkül Thaiföldre jöjjenek akár csak pár napra is. Ebben a kérdésben azok az orvosok sem kivételek, akik még egyetlen egyszer sem voltak Thaiföldön vagy esetleg azt sem tudják, hogy hol van pontosan Thaiföld. De az oltás az kell! Lehetőleg minél drágább és minél több, annál jobb! (nekik) Jómagam 15 évvel ezelőtt jöttem Dél-kelet Ázsiába és sajnos elfelejtettem oltáshalmazt kérni. Bár, amióta itt vagyok még nem voltam beteg, viszont a szüleim, gyermekem és Andi is oltások nélkül élik az életüket. Tehát a családban a 23 éves kortól a 77-ig, megtalálható minden korosztály és orvosnál még egyikünk sem volt. Édesapám, Magyarországon asztmás volt és egy rakás gyógyszert szedett rá. Tanácsomra itt nem szedi, és jé, elmúlt teljesen. Nyilvánvaló, ha nekem is az lenne a célom, hogy minél több gyógyszert eladjak, akkor természetesen ma is szednie kellene. Sőt egy oltást is kitalálnék neki rá, egy olyan jó drágát, amit félévente ismételnie kell. Gondosan ügyelve arra, hogy meg ne gyógyuljon, hiszen akkor nem jön többet szurira és oda a % Persze, ha valakit az nyugtat meg, hogy besárgul a sok oltástól, akkor csak nyugodtan. Lebeszélni senkit nem fogok róla.
-
Szúnyogriasztó és napvédő krémek.
Mivel minden héten jut ebből a kérdésből, most felvezetjük ennek válaszát is a kínálatba. Továbbra sem fogunk lebeszélni senkit ezekről a véleményünk szerint felesleges készítményekről. Mindenki maga döntse el, hogy azt az utat választja, hogy megcsípi a szúnyog és majd viszket, vagy szembesül egy kórházi ágyon azzal a válasszal, hogy a szúnyogot távol tartotta ugyan a szer, de mondjuk a „rákot” nem. Mi mindig a környezetünkből indulunk ki és a bizonyított számszaki adatokból. Egyik ilyen, hogy a thaiok nem kennek magukra ilyeneket a környezetünkben. Persze ilyenkor azt gondolja a turista, hogy a thaiok biztos ellenállóbbak. Viszont a teljes családunk is itt él Ők viszont nem thaiok. Úgy gondolom, hogy ha egy családban nem volt malária tíz év alatt, akkor egy két hetes nyaralásban sincs több esélye ennek. Másik pedig, hogy a sok éves tapasztalat alapján, nálunk még nem volt, tőlünk még nem távozott maláriás turista. Hogy ez a Phuketi Magyar centrum varázsa vagy a véletlen szerencse, -ki tudja? De egy biztos, hogy tény. A napvédő krém is „csodálatos termék” viszont. Ha UV védő naptejjel bekent turista nekidől a kocsinak, akkor láthatjuk a készítmény fantasztikus szerepét! Ugyanis ha nincs ez lemosva időben és megsüti a nap, akkor, az nem csak a személyre gyakorol hatást, hanem a kocsit is megvédi az eredeti színétől. Áteszi magát a lakkrétegen, bele a fényezésbe és lemezig lehet csiszolni az autót, hogy újra fényezhető legyen. Mindenki értékelje át, hogy egy ilyen szer, ami képes tönkretenni a kemény lakkot, metál fényezést, az beszívódva az emberi szervezetbe mit csinálhat?!
-
Gyógyszerek.
Gyógyszerek szabadon vásárolhatóak és nem drágábbak, mint Magyarországon. Tulajdonképpen teljesen világos, hogy olcsóbb, hiszen, itt nincs rajta támogatás! TB.-t sem kell fizetnie senkinek és ez úgy látszik, még tovább csökkenti az árakat. Bárki bemegy a patikába (Phuketen van minden sarkon) és kér abból, és annyit, amennyit akar. A gyógyszertárban nem orvosok vannak, viszont tudják, hogy mi, mire való. Hiszen ezzel foglalkoznak. Képzeljük el az autószerelőt, aki addig nem cserélhet ablaktörlő lapátot még egy meteorológus ki nem írta neki. Végül is az esőhöz ő ért a lapát meg azt törli. Lényeg az, hogy ha bárkinek itt bármi baja van, simán elmehet a gyógyszertárba, elmondja a patikusnak a bánatát és kezébe kapja a gyógyszert, anélkül, hogy orvos felírta volna neki.
-
Biztosítás.
Biztosításban nem foglalok állást. Bár nekem soha semmilyen biztosításom nem volt a kötelező gk-n kívül és vallom azt, hogy a lassan fél évszázad alatt megspórolt összeg töredékéből új májat, vesét veszek itt a szigeten úgy, hogy tíz évenként még cserélik is. Mindettől függetlenül turistáknak lehet hasznos is, vagy éppen kidobott pénz. Mire figyeljünk. Sokakkal elhitetik, hogy egy baleset esetében a biztosítás mindent fizet. Filléredbe sem kerül az ellátás. Kórház viszont úgy áll hozzá az esetek 90%-ában, hogy Te most szépen kifizeted az egész ellátásodat a gyógyszereiddel és betegágyaddal együtt, majd adunk erről egy számlát és ezt Magyarországon beviszed a biztosítódhoz. Rengeteget járok kórházba balesetes turisták miatt és egy kezemen meg tudom számolni, hogy hány ember tudott úgy kijönni a kórházból, hogy nem kellett fizetnie. Tehát, ha megbízol a biztosítódban, hogy mikor baj van, fel fogja venni a telefont és ott egy megfelelő személy azonnal tárgyal a phuketi kórházaddal, faxol, utal, email-ezik stb. Akkor működni fog. De a gyakorlat szerint Gipsz Jakab ügyintéző sajnos vasárnap a telken van és egyébként sem hívhatja Thaiföldet.. Viszont, Téged megnyugtat, hogy ne fizessél semmit, mert az itteni kórház rosszul tudja! Csak sajnos az itteni kórház jól tudja. Jól tudja, hogy annyira számíthat a majdani ígért pénzre, mint Te a nyugdíjadra 15 év múlva. Tehát útleveled marad bent fizetésig.
-
Érintgetés, tapogatás, puszik.
Ebben a részben kifejezetten a thai hétköznapokról fogok beszélni. Senki ne keverje össze az üzletszerű bárvilág, már európaizálódott bárhölgyei stílusával! Sőt az egyik probléma ott kezdődik, hogy azok a fiúk, férfiak, akik bárban kezdik a thaiföldi életüket, abból a lazaságból ítélnek és abban a stílusban folytatják mindennapjaikat. Ebből rengeteg probléma adódik. Thaiföldön a bármiféle testi érintkezés intim dolognak számít. Nem véletlen az, hogy még a thai ismerősök, barátok is összetett kézzel köszönnek egymásnak, nem puszival vagy seggre-pacsival. Vegyétek figyelembe, hogy az Ő országukban vagytok és akkor lesztek szimpatikusak, ha az Ő normáik szerint éltek, viselkedtek. Nem illik senkit ismeretlenül megérinteni, sőt még egy kialakulófélben lévő kapcsolat sem ad okot arra, hogy köszönéskor puszit adjunk egy lánynak. Ha megfigyelitek, még a szeretők, házastársak sem járnak kézen fogva az utcán, smárolásról ne is beszéljünk. Ezek a dolgok az otthoni, intim környezetre valók. Furcsa szélsőségek ezek a világ számára „kurvaországnak” tartott területen. Természetesen a turizmus berkeiben minden thai alkalmazkodni próbál. Ilyen például Kob a takarítónőnk, aki távozáskor a számára szimpatikus turistáktól már elfogadja, sőt viszonozza a puszit. Vagy éppen a turizmusban dolgozó thai fiúk, akik kezet nyújtanak az európaiaknak. A nepáliak (szabók) kéznyújtási, barátkozási szándékát kérem ne ide soroljátok! Ők nem thaiok és a stílusuk sem az.
-
Udvarlás, jelek, gondolatok, figyelmesség.
Eredeti thai környezetekben ez teljesen másképp működik, mint mondjuk Magyarországon vagy Európában. Első és legfontosabb megtudni, hogy a kiszemelt fiúnak vagy lánynak van-e párja? Ha igen, akkor mindenki továbblép, és nem piszkál bele ebbe a már meglévő kapcsolatba. Természetesen nagyon ritka kivételek itt is vannak, de minden fejezetben én, az általános dolgokról beszélek. Nem pedig az egy az ezerből verzióról. Sorok után mindenkiben felmerül a jogos kérdés, hogy ha csak beszélgetünk és meg nem érinthetem, meg ő sem engem, akkor hogyan derül ki az hogy tovább léphetünk és ez nem csak egy szimpla barátság? Egyik ilyen jel, hogy beszélgetés közben vagy egy nevetés alkalmával a fiú vagy lány megérinti a társát. Általában a lánynak illik ezt meglépnie. Ez persze nem azt jelenti, hogy a fiú azonnal „kardot ránt” és letépi a kislány szoknyáját. Szóval csak lassan a testtel! Maradjon meg ez a nap arra, hogy tudjuk, már nem csak szimpla barátok vagyunk.
-
Elterjedt téves információk egyike.
Több turista említi, hogy azt olvasta, hogy a gyerekeknek nem szabad visszaköszönni, mert nevetségessé teszi magát ezzel. Ez nem igaz! Fogalmam sincs, hogy ki és hol írta le ezt, de jó nagy bunkóságot tanít vele. A gyereket nem azért tanítják a szülők köszönni, hogy ne köszönjünk vissza nekik. Több esetben látom, hogy a még járni sem tudó babák összeteszik a kezüket, ha édesanyjuk kiejti a „szávádikáá” szót. Természetesen vannak olyan infók is, amik megállják a helyüket és jó is tudni. Egyik ilyen, és ezt én is nagyon kérem tőletek, hogy ne simogassátok a gyerekek fejét! Csípjük meg a karon ülő gyermekek arcát, fogjuk meg a kezét, csiklandozzuk a lábát, bármi… csak ne simogassuk a fejük tetejét, mint a kutyáknak!!!
-
Hullámok, áramlatok és piros zászlók.
Időnként a nyugati beach-eken nagy hullámok érkeznek India, Afrika felől. Ezek, amikor elérik azt a szintet, hogy a parti életmentők (Life Guard -ok) veszélyesre ítélik, kiraknak piros zászlókat és megpróbálják tiltani a már mély részen a fürdést. Természetesen a sekély területek ekkor is szabadon használhatóak. Mivel ezek a fiúk nem jogosultak erőszakra, büntetésre, így aki a szép-szóra nem hallgat, nyugodtan fürödhet bent is. A szörfösök például alapvetően ezt használják. Vicces is lenne tudatni velük, hogy akkor szörfözzenek, ha nincsenek hullámok. Minden esetre turistáknak érdemes betartani intésüket! Nem régiben történt, hogy egy ausztrál nőt háromszor parancsolták ki a vízből, de Ő negyedszer is visszament. 3 nap múlva találkoztunk vele reggel (fotót nem csináltam) De Ő csak egy a sok közül. Ilyen időszakokban, hetente történik fulladásos baleset, sőt két évvel ez előtt egy ilyen főcímet olvastam a Phuket gazette újság címoldalán: „Kata-beach 4 nap alatt 5 halott". Fő problémát az ijedtség okozza. Sok ember nem tudja, hogy a tengerben áramlatok vannak, de ez nem probléma, mert az áramlat sebessége itt mindig kevesebb attól, mint egy ember úszó-sebessége. Nagyobbik gond, hogy van a tengernek egy ritmusos mozgató hatása. Ez nem más, mint a hullám előtt beljebb szív pár métert, ekkor az ember megijed, mert a következő pillanatban ott a hullám, ami megemeli, és ezért mély vízben érzi magát a személy, mivel nem ér le a lába. Így ez a beljebb mozdítás és a láb nem leérés együtt okoz egy sokkhatást, amit már csak fokoz a feje fölött esetlegesen áteső hullám hangulata. Gyakorlottak, szörfösök, jó vízbiztonsággal és rutinnal rendelkezőknek ez semmiféle ijedtséget, veszélyt nem okoz.
-
Étkezési szokások, érdekességek.
Az európai ember számára nyilvánvaló hogy egy leves és egy főétel megrendelésekor először a levest szolgálják fel, majd ennek elfogyasztása után érkezik a főétel. Az is természetes, hogy egy pár vagy társaság esetében megvárjuk egymás ételeit és utána kezdjük egyszerre fogyasztani. Ezt a két megszokott verziót nyugodtan elfelejthetitek a thai kifőzdék, éttermek esetében. Először is sokkal hamarabb kapod meg a főételt, mint a levest. Vagyis egyes főételek esetében egyszerre, de ekkor a levest nem is kérted, egyszerűen jár az ételedhez és rettentően kis adag. Ennek szerepe az étel elfogyasztása után egy thaiok számára egészséges befejezés, vagyis egy úgynevezett utóöblítés a szervezetben. Ők úgy gondolják, hogy a tartalmas, fűszeres ételek után egy pár kanál leves jótékony hatással van az emésztésre. Nagyon nem illik és ez furcsa lesz! Ezekbe a kis csészés levesekbe beleinni. Magyarországon pont ez a méret az (csak annak füle van) amit kifejezetten a kikortyolásra szánnak. Tehát kanállal!!! A thaiok nem nagyétkű emberek és így Ők teljes adag levest nem fogyasztanak a főételhez. Értelemszerűen úgy ítélik meg a kiszolgáló helyek ezt az együttes rendelést, hogy a „farang” (fehérember) nagyétkű és sok levessel öblít. Mi az étteremben minden esetben felhívjuk a figyelmet, hogy a rendelt leves elfogyasztása után, mérlegelje a turista, hogy egyáltalán képes-e megenni a főételt? Mert a gyakorlat szerint ez nem szokott sikerülni. Várjunk, egymásra, ne várjunk? Véleményem szerint ne! Egyesével fogjátok megkapni, minden thai helyen az ételeiteket. Mire az utolsó megérkezik, az első kihűl. Felejtsétek el, nyaralásotok időszakára, bármilyen furcsa is lesz a megszokott illemet! Itt ez nem létezik, de van helyette más. Mi ez? Teljesen normális, sőt illik is egymást megkínálni ételeinkből. Ez amolyan mindenki eszik mindenkiéből, ha baráti vagy családi a társaság. Sok esetben látni, hogy az első adag ételnek nekiáll mindenki az asztalnál. Még el sem fogy, már jön a következő, amit szintén közösen fogyaszt a család. Kés villa kanál. Thai helyeken a kést nyugodtan elfelejthetitek! Nem lesz és nincs is rá szükség. Minden étel apró darabokra van vágva, nem létezik olyan, mint Európában a bécsi szelet. Van olyan ételük például, hogy kai tiao mu szap, ez egy egyben tojásrántotta rizsen, de a thaiok kanállal vágják. Folyamat a következő. Bal kézben villa (mint otthon is) és jobb kézben a kanál. A villával való mozzanatok tökéletesen megegyeznek a magyar megszokottal. Különbség annyi, hogy a kanállal való vágás után, nem a villával kapjuk be az ételt, hanem szintén a kanállal. Ha ez így nem működne nektek, nem súlyos hiba, senkit nem érdekel. Nyugodtan cserélgetheted akár kezedben akár szádban az evőeszközöket.
-
Borravaló.
Azokon a helyeken ahol számládat számodra szokásos módon számlatokban kapod, illik borravalót adni. A borravalót hiába jelzed, mutatod, imitálod, vissza fogod kapni perceken belül az asztalra a teljes visszajárót. Majd ez után hagyj annyit benne a mappába, amennyit gondolsz. Száz körüli összegnél egy húszast, 200 felett 10%-ot.
-
Egyszerű baleset.
Egyszerű esetben elestél a bérelt motoroddal, nekimentél egy oszlopnak, fának az autóval. Semmi gond nincs, ki kell fizetned a kárt a bérlőhelynek, aki természetesen ezt nem a reális áron fogja számolni. Ha van időd még hátra a nyaralásból, akkor sokkal jobban jársz, ha nem mutatod meg a motort és elviszed megcsináltatni. Ne csodálkozz rajta, hogy semmit nem javítanak, ragasztanak, festenek. A legkisebb sérüléskor is cserélik az elemeket, alkatrészeket, mert olcsóbb, mint melózni vele. Sok turista úgy gondolja, hogy kicsit lekarcoltam a sárvédő hegyét, nehogy már ezért kicseréljem?! Viszont a bérlőhely, ha sérült elemmel adna ki motort, autót, akkor ezt minden turista tovább törheti, hiszen már sérült volt, csak most éppen jobban sérült lett. Nehéz dolog ez, viszont egy biztos. Egy első sárvédő 300 baht, tehát miről beszélünk, mit vitatkozunk? Összetörtem, kicsit vagy nagyon, teljesen mindegy, úgyis cserés lesz. Minden esetre jó tudni minden turistának, egy átlagos motort elcsúszással kb 2000 bahtig lehet összetörni. Legalábbis nálunk ez a gyakorlat. Erre a sérülésre más kiadó-helyek akár 5-15.000 bahtot is mondhatnak. Mit tegyél ilyen esetben. Küldd be a barátnődet, barátodat (ne Te menj, mert rajtad látszik, hogy sebes vagy) és kérjetek még két napot, ha pont lejárna a motor. Elviszed a szervizbe, ami sokkal rugalmasabb, mint Magyarországon és akár pár órán belül készen vagy. Figyelj oda arra (vagy hívj fel és segítek) hogy hol vannak azok a sérülések, amikre nem is gondolsz. Pontosan megmondom, hogy mit fog megnézni a kiadó hely, hiszen mi is foglalkozunk motor bérbeadással. De még jobb, ha eljössz az étterem elé, megnézem és rögtön be is árazom neked és elmondom, hogy hová vidd.
-
Ütközéses baleset thai személlyel.
Hát ezt bebuktad! Esélyed nincs nyerni, sőt az ellenfelet is fizeted. Akkor rendőrt hívsz… Na ez aztán okos ötlet volt, mert most már a rendőrt is fizeted. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy ez itt ÁZSIA!!! Szép lehetsz, okos nem. Teljesen mindegy, hogy nem Te voltál a hibás, ha nem hiszed el a thainak, majd elmagyarázza a rendőr és megbüntet, de még az útleveledet is elveszi és visszakapod, ha kifizetted a thainak járó összeget. Ritka, nagyon ritka esetben, amikor a thai valamit nagyon benéz és neked megy, odaugrik és elnézést kér. Ha ekkora mázlid lenne, akkor azonnal feleld, hogy semmi baj, pont ma akartam eltörni a lábam és összetörni ezt a szar motort. Hidd el, hogy ez az egyetlen verzió, hogy csak a saját károdat kell megfizetned. Ha hepciáskodsz, akkor természetesen az övét is és még a rendőrt is. Bizonyos területeken, bizonyos helyzetekben tudnék segíteni, viszont ne felejtsük el, hogy a saját aduászaimat játszom el és ha nekem lesz gondom, már nem marad magamra, családomra megoldás. Szóval maradjunk abban, hogy thai-jal és velem ne ütközz!
-
Ütközés másik turistával.
Ez jó! Hívj fel, ha a környéken történt!
-
Kinek ajánljuk a thaiföldi nyaralást?
Nemtől, kortól és érdeklődési körtől függetlenül, bárki jól érezheti magát Thaiföldön, különösen jól pedig Phuketen a turista-paradicsomban. Ugyanis ez a hely a korlátlan lehetőségek világa. Érkezhetsz egyedül, párban, családdal, baráti társasággal, az emlék felejthetetlen és életre szóló marad.
Az olyan emberek, akik nem tudnak elvonatkozni az európai normáktól, szögletességük még ott is gyakran bosszúságot okoz nekik, bizony nehéz lesz itt átállni egy teljesen laza, boldog és egyszerű világra. Ez természetesen csak a felszín, de egy turista egyébként is csak a felszínt látja és ez így van rendjén.
Itt az elektromos vezetékek halmaza, helyenként átláthatatlan gubancban tömörül. Némelyik elszakadva lóg az útra. Helyenként szikrázik is. A villanyoszlopok szinte mind ferdén állnak, a motorokon négyen ülnek, az autók platóján pedig ahányan felférnek. Az iskola buszokon a gyerekek a sárvédő íven állnak és kívül kapaszkodnak, ha belül már megtelt a busznak hívott teherautó. Járda szinte sehol nincs, nem is kell, hiszen a kisgyerektől a dédnagymamáig mindenki motorozik. Közlekedési szabályok? …hagyjuk már.. Még a rendőrt sem érdekli, nem hogy a többieket.
Tehát ha el tudsz lazulni egy barátságos, mosolygós világra, akkor nyert ügyed van. Ha mindez zavar, akkor bizony megszenvedünk veled. Vannak ember típusok, szerencsére igen kevés, aki már otthon eldönti, hogy neki itt semmi nem lesz jó. Hogy minek jött ide azt nem tudom, mert sem én sem más ide bizony nem hívta. Ő az, aki perelni szeretné az önkormányzatot, mert elszakadt a nadrágja a kidőlt bambuszág miatt. Ő az, akinek nem lesz jó a szoba a kert a tenger és úgy általában semmi. Nekik hiányzik a trafipax az alkohol szonda és gondolom 300 féle adó is az ÁNTSZ-szel együtt. Hangsúlyozom ez a típus az úgynevezett ezerből az egy. Mindenki más igen gyorsan rákap arra, hogy pár hetet emberileg élheti az életét. Első alaklommal ideérkezett európaiaknak furcsa lesz, hogy tudatukat, érzékszerveiket kell használniuk és nem a kiírásokat. Ez alatt azt értem, hogy igen, a vizes kő csúszik, akkor is, ha nem írták ki. A mély vízben pedig nem ér le a lábuk és a szakadékot onnan kéne megismerni, hogy elfogyott a vízszintes. Az úttesten pedig, ha elüti az autó, akkor ne a zebrára mutogasson, mert attól az még úttest, hogy a turizmus miatt több helyre fehér csíkokat festettek. Tehát azok az emberek, akik tudnak mosolyogni, nevetni, kicsit ellazulni, nekik gyorsan megnyílik ez a világ. A konzervatív, féltékeny, szögletes, földhözragadt, morcos emberek esetében pedig két-három nap is kell, mire kinyílik a szemük az itteni emberibb életre.
Minket a sok év tapasztalat és több ezer turista megtanított arra, hogy már az első levélből látjuk, ki az, akinek nem való a thaiföldi nyaralás. Például ez a megszólítás nem ide való! Íme:
Tisztelt cím!
Adjanak ajánlatot!Ilyen levelekre nagy valószínűséggel a válaszunk is stílus azonos lesz. Vagyis: ..nyomja meg a 2-es gombot vagy várja meg a kezelő jelentkezését!
Inkább maradjunk az alábbinál, és fogunk tudni segíteni, beszélgetni.
Kedves Robi-Andi!
Thaiföldi nyaralásban kérnénk a segítségeteket, kérdéseink a következők: ... -
Időjárás.
Leggyakoribb kérdés. Ezért a weboldalon erre egy külön gomb készült, teljes leírással, több mint 50 fotóval.
-
Hozott pénz bankkártya, pénzváltás.
Minden ismert valuta jó Phuketre. Teljesen mindegy, hogy euro, usa.dollár, au.dollár, s.frank, s.korona, font stb. A magyar forint, lej, dínár, leva, drahma természetesen nem megfelelő. Mivel a thai baht nem mehet ki az országból, így értelemszerűen mindent a legrugalmasabban váltanak, hiszen a hozott baht hivatalosan nem megoldható. A Bankkártyák is tökéletesek. Itt a környékünkön minden sarkon van ATM. és Banktól, keretedtől, limited-től függően annyit veszel ki, amennyit akarsz. Az általános automaták 10.000 baht-ig adnak ki “kártya-dugásonként”, néhány 20.000-et is és van egy-két cég, ami 30.000 bahtot is kiad. Ezt majd megmutatjuk, ha szükséges, mert nem sokan ismerik. Azért jó tudni ezt, mert a magyar oldal elég keményen méri a külföldi pénzfelvételt. “Dugásonként” 4-5.000 Ft-ért. Tehát nem mindegy, hogy ezt egyszer vagy naponta dobod ki. De majd ezekről is és sok minden más zsebre-menő napi rutinról az információkat itt úgyis mondjuk folyamatosan.
Reptéren szerintem ne váltsatok, mert drága, mi pedig a saját vendégeinknek úgyis meghitelezzük a reptéri transzfereteket és az első éjszakátokat, másnapi reggeliteket stb. Szóval mi miattunk nem fontos a drága reptéren váltani. -
Bizalmatlanság.
Minél több éve élünk itt, vagyis ahogy múlik az idő, annál nagyobb nyomással nehezedik ránk az új turisták bizalmatlansága. Rettentően bántó, hogy egy olyan környezetben, mint a miénk, az emberek hogy szorongatják első napokban, táskáikat, telefonjaikat és gyakorlatilag mindent. Megdöbbentő, hogy a repülőtérről érkezett emberek nem tágítanak a kocsitól, hiába várja őket a vellcome ital, mert a bőröndök még fent vannak az autón. Többen már szóltak is, hogy legalább a kulcsot vegyem ki az autóból, ha már nem zárom be! Szerencsétlen vendég enni sem tud, mert az orrába nyomja a villával a falatot úgy nézi az út szélén parkoló kocsiban a bőröndjeit. Néhányan pedig, addig nem jönnek fel köszönni, még be nem hordunk az étterembe mindent, aztán természetesen vissza, mert hát az étterem még nem a szállás. Eközben az étteremben őrizetlenül ott a kassza, telefonomat onnan tudom, hogy hol van, mert hallom, hogy csörög. Másik esetben az új vendég a WC.-be úgy küzdi be magát, hogy viszi az összes csomagját. Én nem tudom, hogy mi lehet Magyarországon, de számunkra elképesztő, ha az emberek ott így élik az életüket. Minden új turista csodálkozva ámul, hogy az út szélén parkoló motorokban benne van a kulcs, rajta szatyrok és táskák is, miközben tulajdonosuk vásárol bent a közértben. Az új vendég pedig bent ül az asztalnál és nem tud enni normálisan, mert az ölében van minden csomag és közben kifehéredett ujjakkal szorítja egyik kezében a pénztárcáját másikban a telefonját. Régebben még magunkra vettük ezt a számunkra borzalmasan bántó, megalázó viselkedést. Gyakorlott, visszajáró turisták esetében ez, hála Istennek nem szokás. Nemrégiben volt egy eset, amikor kérésére levittük az egyik újonnan érkezett házaspár férfi tagját a pénzváltóba, hogy ne kelljen gyalogolnia. A többi vendég elmondása szerint az asszony ez a 3 perc alatt tíz évet öregedett. Arra kérem az új turistákat, hogy vegyék figyelembe a következő néhány sort, még ha megdöbbentő is lesz. Itt nincsenek kis dolgok, kis lopkodások, betörések, autó feltörések. Ezerszer nagyobb biztonságban vagy és vannak a nálad lévő értékeid, ameddig itt nyaralsz, mint ha otthon lennél ez idő alatt! Nyugodtan elengedheted a telefonod és leteheted az asztalra, ott lesz másnap is, ha elfelejtenéd. A táskádat minden boltból utánad viszik, ha még megtalálnak, ha pedig közben elmentél autóval, motorral, akkor másnap bemész és maradéktalanul visszakapod. Ez a gyakorlat itt sok éve. Ma pedig 2013. 12. 12.-én kaptunk egy levelet, amiben, bár óvatosan, de rákérdezett a vendég, hogy be lesz-e csapva az elszámolás tekintetében. Mától megkérünk minden olyan turistát, akinél ez a kérdés a legkisebb mértékben felmerül, hogy ne minket válasszon, mert a következő ilyen esetben mi mundjuk vissza a nyaralását! Köszönjük.
-
Gekkó a szobában
Aki Thaiföldre jön nyaralni, annak ezzel számolnia kell. Kivétel nélkül minden épület falai a kis gekkók mozgás, élő, és táplálékszerző helye. Teljesen ártalmatlan kis állatok, valamint igen nagy hasznot hajtanak, ugyanis csak rovarral táplálkoznak. A gekkó nem karmol, nem csíp, nem szúr, nem harap, sőt „halált sem lővel ki magából mérföldnyire”. Nem megy be az ágyba, nem mászik rád és kerül Téged, mert fél tőled. Kizárólag az oldalfalakon mozog és a mennyezeten. Mivel Thaiföldön örök nyár van, mindenhol nyitott ajtók, ablakok vannak és így a gekkók ki-be járnak az épületekben. Intelligencia hányadosuk, bár néhány ember szintjét meghaladja, de azért annyira nem értelmesek, hogy kerüljék az öt csillagos hoteleket és mondjuk, csak három csillagig válasszanak épületet. Pontosan így a magasság sem akadály számukra, szóval, éppen úgy ott van a 4. emeleten, mint a 22.-en. Sőt, Ő már akkor itt volt, amikor Te azt sem tudtad, hogy létezik Thaiföld. Természetesen nem lehet minden embert rábeszélni arra, hogy szeresse ezeket a békés kis állatokat, mégis mi lehet a kulturált megoldása annak, hogy ne legyen része nyaralásodnak? Egyik és legegyszerűbb módja, hogy nem jössz Ázsiába nyaralni. Másik, hogy idejössz, de sosem nyitsz ablakot, ajtót és szobádból kilépve sosem nézel falakra, oszlopokra. Takarítóknak szólsz, hogy szobádban soha ne szellőztessenek és egyetlen másodpercre se hagyják nyitva az ajtót, ablakot. Igen ám, de mit lehet tenni, ha a gekkó már akkor bent van, amikor Te még csak érkezel? Egyik, hogy azonnal elhagyod ezt a hotelt és átcuccolsz egy másikba, ahol most esetleg nem látsz egyet sem, de estére már garantáltan igen. Ilyenkor célszerű tovább költözni a harmadik szállodába, majd onnan a negyedikbe. Amikor pedig végkép betelt a pohár, akkor, bizonyítsd kedvesednek mérhetetlen erődet és bátorságodat, ragadj egy söprűnyelet és verd péppé a rohadékot! Csak arra vigyázz, hogy itt élő ember ezt ne lássa, mert ebben az esetben nem segít rajtad a még kezedben tartott seprűnyél!
-
Költőpénz, költségek.
Az időjárás kérdése után második helyen áll, hogy: „mennyi pénzt vigyünk vagy éppen mennyi pénzre lehet szükségünk Thaiföldön”? Természetesen minden levélíró teljesen átlagos ember, átlagosan él, átlagosan szórakozik és átlagosan költekezik. Csak hogy egy dologra senki sem gondol. Arra, hogy mindenki a saját életére mondja azt, hogy átlagos. Szóval a kérdés gyakorlatilag megválaszolhatatlan, a vendég, szokásainak és életszínvonalának ismerete hiányában. Pontosan ezért csináltunk nyaralási csomagokat, hogy azok az emberek, akik bizonytalanok abban, hogy vajon rámegy-e a gatyájuk a thaiföldi nyaralásra, tudjanak válogatni ár-érték-szolgáltatás arányban számukra megfelelőt. Ekkor azt gondoltuk, hogy ha valaki tudja azt, hogy transzferek, programok, szoba, ebéd stb. együtt mennyibe kerül, akkor már ki is húzhatjuk ezt a kérdést. De nem. Sajnos nem, mert meg kellene tudnunk ítélni azt is, hogy ezen felül, „mennyit fog majd, költeni, hol és mikor a turista”?! Vagyis hány lányt fog elvinni onnan, ahol nem tudom, hogy hol van. Itt hány Whisky-t ivott előtte és bár otthon nem dohányzott, de most itt igen. Egyébként van egy probléma is, mert mi azt írtuk mailben, hogy 200 baht napi költőpénz elegendő és most pedig, kiabálnak vele, mert csak a lány 3000 baht és az asztalon lévő számláját, inkább meg sem mondja nekünk a telefonban… Viszont hála Istennek már itt a rendőrség is, aki majd gondolata szerint rendet tesz a helyi maffia és a közte lévő vitában, de sajnos csak egyetlen jó hírt kapott onnan is, hogy egyáltalán nem lány az akit kinézett, de ettől még a 3000-et fizesse csak ki neki, meg persze a számlát és egy kis rendőrségi büntetést. Szóval néhány ilyen eset után, akár ajánlhatnám, napi költőpénznek 10.000 baht /fő/éjszaka költséget. Mi minden esetben megpróbálunk tanácsokkal segíteni, ha egyáltalán a turista kérdezi a véleményünket, hogy hol vásároljon? Hol szórakozzon? stb. Ezzel nem kevés pénzt lehet megtakarítani úgy, hogy nem a nélkülözés lesz a spórolás!
-
Piacok.
Feltűnően nyugodt hangulat, olcsóság, rengeteg étel és alapanyag! Most nem a turistáknak kitalált tengerparti piacokról beszélek, hanem az igazi „csumpi” thai piacokról. Ezek vándor piacok. Minden nap máshol települnek. Szívesen megmutatjuk a legjobbakat. Délutántól 15:00 –tól este nyolcig érdemes menni, mert utána már pakolnak. Akkor tudod, hogy jó helyen vagy, ha nem látsz turistát csak thai-okat. Patong, Karon vagy Kata beach-en lévő borzalmas mennyiségű áru fantasztikus látvány, kár hogy háromszoros az ára. Persze „passzióturistáknak” ez tökéletesen megfelel. Én azt szoktam tanácsolni, hogy érdemes kinézni, lefotózni a megfelelő terméket, amit utána jó eséllyel megmondjuk, hol a legolcsóbb, vagy akár azt is, hogy ki gyártja. Szoktam mosolyogni, mikor a turisták nekiállnak alkudozni, például egy pólóra. Az ár 600-ról indul. Merész turista kijelenti, hogy 300! (ez most a háromszorosa a reális árnak) Persze ennyiért nem fogja soha odaadni a piacos. Majd negyed órás küzdelem után 490 ben megegyeznek. Ennyiből egy másik helyen én négyet veszek. Utóbbi helyeken azért ne felejtsük el, hogy nem kéne nagyon nekiállni az alkudozásnak, hiszen az ár, a még éppen nyereséges határt súrolja. Szóval jó tudni, hogy hol, mi, mennyibe kerül és minek, mi a reális ára. Így nem leszünk nevetségesek, sem megalázóak.
-
Mosodák.
Ahol sok ruha lóg az utak szélén és nem igen van egyforma az a mosoda. (laundry) Ezt csak azért írom, mert láttam már turistát ilyen helyen pólót, nadrágot válogatni! Majd felháborodva távozni, hogy nem adnak el nekik egyet sem a nadrágokból. Szóval ezeket a helyeket mosatásra és ne vásárlásra használjuk. A mosodák árai 50-60 baht/kg körül mozognak. Relatíve rugalmas a szolgáltatás. Az egyik nap beadott szennyes, másnapra kész. Tisztára mosott, szárított ruhádat átlátszó, leforrasztott nylon tasakban kapod vissza. Saját turistáinknak első alkalommal, szívesen segítünk, különösen, hogy a szállás és az éttermünk között is van egy ilyen mosoda. Érdekességként megemlíteném, hogy a környező hotelek miként húznak hasznot ebből is. Minél drágább egy hotel, annál drágább a mosatás, hiszen akinek annyi pénze van, hogy ott tudott szállást bérelni, az fizesse meg ruháinak mosatását is busás áron. Majd elhozzák ide az egyszerre a beszedett ruhákat és egyetlen szobából kapott áron kimosatják az összest. Tehát kilenc szoba mosatási ára zsebben marad. A Magyar Centrum-ban mi ilyet nem csinálunk, helyette segítünk a rutinos olcsó megoldásban.
-
Túl-vállalt nyaralások.
Mindent látni akarok, ha már eljöttem ilyen messzire, - hangzik a válasz. Miközben pont ezért nem fog látni semmit, mert nem számol az itteni távolságokkal, reptereken és buszpályaudvarokon való sorban állásokkal, újabb ki és be chekkolásokkal majd a taxizással a különböző hotelekbe stb. Hozzávetőlegesen két éve indult el ez a tendencia. Nagy valószínűséggel az európai túlpörgetett világ hozza magával azt, hogy a nyaralásnak is olyannak kell lennie, mint a magyar hétköznapoknak. Soha ne felejtsük el, hogy az utazásotok ide Phuketig (bőrönd fülétől-bőrönd füléig) 24 óra utazást von maga után. Senki nem hiszi ezt el nekünk, de tessék csak elindítani egy stoppert otthon a lakásban, mikor kezedben a kulcs és a bőrönd! Majd pedig itt megállítani, mikor elengedted a szobádban! Gyakori hiba mostanában, hogy a turista eljön Phuketre és számításai szerint 3 napot tölt el itt. Mondjuk a 22.-e 23.-a és a 24.-ét. Ez papíron meg is állja a helyét, csak hogy gépe 22.-én 18.30 kor száll le. Mire ott tart, hogy kicsomagolt a szobában, este kilenc óra van. 24.-én pedig (szerinte van egy fél napja, mert gépe 13:00-kor indul tovább. Csak éppen azzal nem számol, hogy egy 13:00-s géphez, el kell indulni 10:00-kor. Vagyis reggel kilenctől már csomagol, mert most megy három napra a következő helyre. Én úgy gondolom, hogy egyetlen napja volt így Phuketen a 23.-a. de valószínű én számolok rosszul, mert ez az új trend. Most pedig ismét jön egy következő hely, amit ki kell pipálni és elmondani a munkahelyen, hogy hány helyet láttunk thaiföldi nyaralásunk alatt. Egyet sem, mert látni nem volt időtök csak dicsekedni. ..és ez a lényeg! Nem magadnak okozol jót, hanem megfelelsz az elvárásoknak. Gyorsan napozol, mert ezt várják tőled. Gyorsan elmész minden hová, mert a Kovács tavaly Samuin volt, a Molnár pedig Bangkokban és Te pedig bebizonyítod nekik, hogy menni fog mindkettő, sőt még Phuket is. Csak ne felejtsd el, hogy jövőre Kalmár még bele fogja tenni Chiang mai-t is az egy hétbe és Ő nyert! Bravó Kalmár, bravó! Hát elmondom Nektek, hogy Kalmár is csak szőnyegóvodás, mert az igazi profik ezt nem Thaiföldön belül nyomják, hanem nagypályán, egész Ázsiában. Hétfő Thaiföld, kedd Malayzia, szerda Szingapúr, csütörtök Bali, péntek Kambodzsa és haza pedig Kínából repül. Persze fentről Burmát is megnézte, - és ...annyira jók ezek a burmai pasik…. Ezzel Plázacica odab...ot a szomszéd butikba Icukának, mert Icuka: NEM, VOLT, TAVALY, KÍNÁBAN!!! Aki viszont megfogad tőlünk egy gyakorlatias jó tanácsot, az maradjon Thaiföldön. Csak nyaralni vágyóknak első helyen Phuket az egész régióban! Aki pedig szeretne egy kis városozást is, annak 3 nap Bangkok és a további összes nap pedig Phuket és az őt körülölelő szigetvilág. Még akkor is, ha két hónap szabadságod van. Ugyanis Phuket és környezete adta lehetőségeket nem fogod tudni kimeríteni. Néha feküdj ki a forró homokra egy hideg sörrel a kezdben, nézz fel az égre és lesz ott egy repülő, benne valaki, aki Indonéziából (bár nem kéne ugyan), de át fog szállni egy másik gépre Indiában. Emeld magasra a sörödet és húzd le Ica új győzelmére! A Csepel-pláza (ha van még olyan) tetejéről pedig kezdődhet a tűzijáték! (a történetben szereplő nevek kitaláltak. Nem a valós személyekhez tartoznak!)
-
Belépés 30 napos pecséttel (Vízum).
Aki most Thaiföldre jön nyaralni, légi úton (repülővel) érkezik az országba és tervezett itt tartózkodása, vagyis nyaralása nem haladja meg a 30 napot, vízum nélkül teheti ezt. Fontos viszont megjegyezni, hogy megkövetelik útleveled lejárati dátuma esetében a fél évet! Vagyis, ha Neked eszedbe jut a thaiföldi nyaralás, megnézed az útleveled érvényességét, veszel egy repülőjegyet és jöhetsz 30 napra vagy az alatt bármennyire az országba.
-
Belépés egyszeri belépéses turista vízummal.
Erre akkor van csak szükséged, ha az elképzelt időszakod több mint 30 nap. Ne csodálkozz azon, hogy belépéskor vízumod dátuma ellenére, csak 2 hónapos pecsétet fogsz kapni. Nem kell két hónap után hazamenned, tudsz itt helyben egy újabb hónapot igényelni. Így pár nap híján 3 hónapot tölthetsz a „mosoly országában”.
-
Belépés kétszeri belépéses turista vízummal.
Erre akkor van csak szükséged, ha az elképzelt időszakod több mint 3 hónap. Ne csodálkozz azon, hogy belépéskor vízumod dátuma ellenére, csak 2 hónapos pecsétet fogsz kapni. Továbbiakban több lehetőséged is van. Egyik, hogy mielőtt lejárna a pecséted, átmész egy szomszédos országba és visszajössz. Ahonnan újból kapsz egy két hónapos pecsétet. De lehet ezt másképp is. Mégpedig, hogy két hónap után, kérsz helyben egy hosszabbítást, Vagy is egy újabb hónapot. Utána lépsz ki az országból és belépésedkor megkapod az új két hónapot. Így már ez együtt, öt hónap. Ha öt hónap után sem szeretnél hazamenni, akkor még mindig van lehetőséged egy, egy hónapos hosszabbításra. Így áll össze a 6 hónap. Azzal számoljatok, hogy a thaiok másként számolnak! Nekik a 2 hónap az nem 60 nap, inkább csak 57-58. Ez a hosszabbításnál is érvényes, szóval egy hónapot mondanak, de általában 28 napot hosszabbítanak. Ez akkor lehet fontos, ha repülőjegyed egy fix dátumra szól, ugyanis Te kiszámoltad a 6 hónapot napra pontosan. Szóval ezt ne tedd! Legalább 10 nap elvesztésével számolj egy ilyen esetben. Mi történik akkor, ha ez mégis előfordult? Semmi, számolj napi 500 baht büntetéssel és hazamész azzal a géppel, amire a jegyed szól.
-
A háromszori belépéses túrista vízum.
Folyamat ugyanaz, mint a kétszeri esetében. Csak kétszer egymás után. Vagyis hosszabbítások nélkül, tudsz lenni 6 hónapot, hosszabbításokkal pedig kilencet, de számolj inkább csak nyolc és féllel!
-
Árak.
A különböző vízumok árait Magyarországon kell fizetned és a követségen kapod meg ezt és a befizetéshez szükséges számlaszámot. Vigyázz! Ne pont annyi valutád legyen, mint amit mondanak, mert az utalási költséget levonva kb. 1 €-val kevesebb fog beérkezni a követségre és mehetsz le ismét befizetni a bankba egy euro-t.
-
Itteni költségek.
Helyi (egy hónapos) hosszabbításnak az ára: 1900 baht, ha személyesen intézed. Ha leadod irodába az útleveled, akkor általában 2500 bahtért intézik el. Ez a kényelmesebb módja.
-
Víza-Run. Mi is ez?
Ez egy szervezett utazás a külföldre ki, és vissza belépéshez. Kényelmes mikrobuszt küldünk a címedre, beülsz és 10-12 fővel együtt elindulsz, mondjuk Burmába. Sofőr mindent elintéz, segít a határon, ebédet kaptok étteremben és visszavisz mindenkit a címére. Időtartam kb. 12 óra, megtett kilométer kb. 700. Egyszer-egyszer kirándulásnak is felfogható, hosszú távon unalmas. Ára: 1500 baht és ebben minden benne van. Vagyis az ebéded, illetékek, hajójegyed stb. Víza-run indul tőlünk Malayziába is, de az drága, ott alvós, ötszöri étkeztetett és nem kevés kilométer. Ezt azoknak ajánljuk, akik immigrant B vízumosok. Ára: 4500 baht szállással együtt. Immigrant B vízumot pedig manapság szerezni?! Hááát, kösd fel a gatyád, ha nekiállsz…
-
Bangkoki repülőterek, tippek, átjutás, árak.
Az új nemzetközi, (neve: Suwarnabhumi) és a régi (neve: Don Muang) Az új reptér (Suwarnabumi) fogadja és indítja a nemzetközi járatokat szerte a világból. Ide érkeznek a turisták Magyarországról is és innen mennek vissza Magyarországra, amennyiben nem közvetlen jegyet váltottak Phuketig, mert mondjuk nem volt, vagy volt, csak nagyon drága és ezért inkább az átszállást választották. Bár ez a repülőtér (Suwarnabumi) indít néhány helyi belföldi járatot, amik kapóra jönnek a más országból érkezett turisták részére, hiszen csak fel kell menni a negyedik emeletre és mehetnek is tovább Phuketre, jóformán óránként. Főszezonban vigyázzunk ezzel, mert ezek a gépek tele vannak, szóval érdemes előre foglalni akár hónapokkal. Ezek a légitársaságok a Thai Airways és Bangkok Airways. Ők általánosságban drágábbak, mint az alábbi lehetőségek, viszont a kényelmet meg kell fizetni. A másik reptérről (régiről vagyis Don Muang-ról) 3 másik légitársaság indít és érkeztet belföldi járatokat. Ez az Thai AirAsia vagy népiesen Air Asia és Nok Air, valamint Orient Thai (régen One-Two-Go). Utóbbiak az alacsony árakról ismertek, viszont ezért az alacsony árért utazni kell Bangkokban egyik reptérről a másikra, majd hazafelé szintén. Ha megfogadtok tőlem egy tanácsot, akkor figyeljetek oda arra, hogy az átszállásos jegyváltáskor spórolt 10-20.000 Ft., egy 10-20 órás utazás után, már más értékrendet képvisel. Vagyis, ha ezen a ponton, vissza lehetne cserélni arra, hogy egy óra múlva Phuketen lehetnétek, örömmel visszacserélnétek. Természetesen egy olyan verziót én sem hagynék ki, amikor Budapest-Bangkok jegy olcsó, a Budapest-Phuket pedig drága, ha szeretném megnézni Bangkokot. Főleg ha 2-3 nap Bangkok-látogatás után, jó árban tudtam foglalni a phuketi oda-vissza jegyet. Átjutás egyik reptérről a másikra. Egyik lehetőség, hogy kisétálsz az utcafrontra és beülsz egy taxiba. Ennek ára: 500 baht körül van és napszaktól függően változik, hogy mennyi időt vesz igénybe az utazás. Lehet ez 40 perc is, de dugó esetén akár egy óra negyvenöt perc is. Másik lehetőség, egy mikrobuszos átjutás. Ezt az ideérkezett turistáktól tudom, hogy érdekes, de ingyenes. Relatíve új dolog a két reptér között közlekedő úgynevezett Shuttle bus. helyi repjegy felmutatásával érvényesíthető az utazás (pl. Air Asia). Menetrend kiírva a kijáratoknál. Indulás gyakorisága napközben 20-30 percenként, este 40 percenként, késő este óránként. Információink szerint éjféltől reggel ötig nincs járat. Következő verzió a magasvasút. Itt figyeljünk oda arra, hogy bár a Suwarnabumi reptérrel közvetlen kapcsolatban van, de a Don Muang-gal nem, tehát ez a két pont között taxizni kell. Figyeljetek oda arra is, hogy taxi személygépkocsik esetében, a csomagok és bőröndök mennyisége miatt az utaslétszám maximum 3 fő/autó! Szóval egy négytagú család vagy társaság esetében két autó vagy mikrobusz lesz.
-
Bangkoki városnézés, szállás.
Bangkokban, barátom Gaal Gábor segít ezekben a magyar turisták számára. 10 éves helyi rutinnal, figyelemreméltó történelmi, politikai és gazdasági tudással. Gábor, pontosan úgy, mint mi, egy fő részére is igénybe vehető, de nagycsaládok, társaságok idegenvezetésétől, transzferezésétől és elszállásoltatásától sem riad vissza. Weboldalunkon van egy gomb (MINDEN, AMI BANGKOK) ez Ő hozzá irányít Titeket. Mailben érdemes felvenni vele a kapcsolatot, colibri.bangkok@gmail.com gabor.thailand@gmail.com hogy a bangkoki pár nap rugalmas, gördülékeny, információ és élmény dús legyen! Bangkok veszélyes! Mondja egy filmcím. Én inkább úgy fogalmaznék, hogy Bangkok huncut hely. Rutin és nyelvtudás nélkül, önállóan nekiállni egy ekkora város látványosságainak nem könnyű. A gyakorlat szerint egy turista 3 napba sem tudja beletenni azt a programmennyiséget, amin és amennyin Gábor egy nap alatt végigvezet Titeket! Ezekről olyan mennyiségű információt kaptok tőle, ami előtt még egy Bangkokban született polgár is kalapot emel. Induljunk csak ki abból, hogy a helyi taxisok nem indítanak taxiórát és egyébként sem visznek el oda, ahová Te menni szeretnél, mert az ma éppen zárva van. Nincs zárva, nyitva van, csak ott nincs fejpénz, mint mondjuk egy szabónál vagy ékszerboltban. ..és lássuk be, hogy nem utóbbi kettő miatt kerested fel a 12.5 milliós lakosú nagyvárost! Gábor magyarul idegenvezetett privát programárai nem tűnnek első látásra olcsónak, viszont vegyük figyelembe azt, hogy a rutintalanságból keletkezett olyan költség, amiért gyakorlatilag semmit nem kaptál még mindig drágább attól, mint egy élmény és információ dús, magyar nyelvű, biztonságos programnap.